გაკვეთილის გეგმები

  ზეპირმეტყველების სემინარი.  შემაჯამებელი გაკვეთილი
                         
მასწავლებელი

მაია გოგოლაძე

თემა
ნიკო ლორთქიფანიძის მინიატურები
სწავლების საფეხური,კლასი
საბაზო  საფეხური, მე-9კლასი.
გაკვეთილის მიზანი და განსავითარებელი უნარები






მოსწავლეები შეაჯამებენ ნიკო ლორთქიფანიძის შემოქმედაბას,ისაუბრებენ წერის სტილზე,მინიატურის არსზე და იმსჯელებენ იმპრესიონიზმის ნიშნების არსებობაზე  ნიკო ლორთქიფანიძის მინიატურებში. წარმოადგენენ მინიატურებს გუნდური კითხვის მეთოდით.
განსავითარებელი უნარები.
1.პრეზენტაციის უნარი
 2. მხატვრული კითხვის უნარი
 3. გუნდური მუშაობის უნარი

ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები





მიმართულება ზეპირი მეტყველება:
IX.2 როლური ტექსტის სახით წარმოადგენს განსხვავებული თვალსაზრისით მისეულ ინტერპრეტაციას
IX.3 ამოიცნობს ზეპირი მეტყველებისთვის რა ნიშნები შემოდის ენაში  წერილობითიდან ზეპირ ფორმატში გადასვლისას მაგ(ჟესტიკულაციის,მიმიკის, ინტონაციის,ხმის დონის და სხვა არავერბალური საშუალებების გამოყენება ფორმალურ და არაფორმალურ სიტუაციაში.)
IX.5 აუდიტორიის მობილიზაციისათვის ადეკვატურად იყენებს ინტერვალს მეტყველებაში,ხმის დონეებს, სხეულის ენას,უსადაგებს ამ საშუალებებს ტექსტს
მიმართულება კითხვა:
IX.3 კითხულობს სხვადასხხვა სახის ტექსტებს,უკეთ გასააზრებლად ყურადღებას ამახვილებს დეტალებსა და მის ნიუანსებზე
IX.7  ამოიცნობს ავტორის მეტყველების თავისებურებასა და მიზნობრივად გამოყენებულ სფეციფიკურ ლექსიკასა და მსჯელობს მათ დანიშნულებაზე

თანმიმდევრობა



 I აქტივობა,გონებრივი იერიში. / 5წ /
1.      როგორია ნიკო ლორთქიფანიძის წერის სტილი?
2.      რა   არის  მინიატურა?
3.      რა  არის გუნდური კითხვა და რას უწყობს ხელს?
II აქტივობა პრეზენტაცია ნიკო ლორთქიფანიძის  /10წ/ შემოქმედება,იმპრესიონიზმი,მინიატრურა.ლორთქიფანიძის  ენის თავისებურებები.ბავშვები წარმოადგენენ მათ მიერ შედგენილ პოსტერს.
III აქტივობა გუნდური კითხვა,წინასწარ მომზადებული სლაიდშოსუ ფონზე /25წ/.
IV აქტივობა  ფერად ფურცლებზე წერენ თუ რამდენად არიან კმაყოფილები საკუთარი გამოსვლით.  /3წ/



შეფასება
მსმენელები აფასებენ   წინასწარ შედგენილი შეფასების კითხვარის მიხედვით
საგანმანათლებლო რესურსები
პროექტორი, ფერადი ფურცლები,  თაბახის ფურცლები.

            ბავშვების მიერ გაკეთებული სლაიდშოუები


"ლიტერატურული საღამო" "იყიდება საქართველო"

"სარეცელზე" ბრმა თერძი"


შეფასების რუბრიკა.
გუნდს აფასებს მსმენელი სახელმძღვანელოში (163გვ) წარმოდგენილი კრიტერიუმების მიხედვით


                                

უნისონის დროს ხმები შეთანხმებულად ჟღერდა

ყოველთვის
ზოგჯერ
არასდროს

მკითხველები კარგად უთანხმებდნენ ხმის ჟღერადობას ტექსტის შინაარსს

ყოველთვის
ზოგჯერ
არასდროს
მკითხველები ტექსტის შინაარსს კარგად უთანხმებდნენ სახის გამომატყველებას



ყოველთვის
ზოგჯერ
არასდროს

მკითხველები არ წყვეტდნენ კონტაქტს აუდიტორიასთან

ყოველთვის
ზოგჯერ
არასდროს







































ანა





       
თათია







                    






ლელა



































ანა





























ემოციისგან   ატირებული   ნონა მასწავლებელი



















































მასწავლებელი
მაია გოგოლაძე
გაკვეთილის  თემა
„ივერიის გზა“
სწავლების საფეხური და კლასი,რაოდენობა
საბაზო.   IX.   6
გაკვეთილის მიზანი და                 განსავითარებელი
უნარები




მოსწავლეები გაანალიზებე სახელმძღვენელოში მოცემული ტექსტისა  და მოძიებული მასალების მიხედვით  XIX საუკუნეში  არსებულ სირთულეებს,იმსჯელებენ იმდროინდელი პრესის მნიშვნელობასა  და ტექსტში მოხსენიებული საზოგადო მოღვაწეების ღვაწლისა და დამსახურების შესახებ. წარმოადგენენ თავიანთ თვალსაზრისს,გააფორმებე ფორმატს,რომელშიც  მოძიებულ მასალას განათავსებენ.
განსავითარებელი უნარები:
1.    ინფორმაციის მოპოვება და დახარისხება
2.    თვალსაჩინოებსი შემნა
3.    თანამშრომლობითი და  ორატორული   უნარი
4.    არგუმენტირებული მსჯელობისა და ანალიზის უნარი
ეროვნული სასწავლო     გეგმით მისაღწევი    შედეგები და     ინდიკატორები
მოსწავლეებს  შეუძლიათ ინფორმაციის მოძიება დახარისხება და თავიანთი თვალსაზრისის დასაბუთება  არგუმენტირებულად, უდიტორიის წინაშე გამოსვლა და საკუთარი შეხედულების  წარმოჩენა,მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის დამყარება.



თანმიმდევრობა






შემაჯამებელი გაკვეთილის თემა  გაკრულია თვალსჩინო ადგილას
„ივერისს   გზა“.
I აქტივობა გონებრივი იერიში: მასწავლებელი სვამს წინასწარ მომზადებულ კითხვებს, ზოგადად პრესისი მნიშვნელობაზე მე-19 საუკუნეში და დღეს ,მათი  აზრით იზღუდებოდა თუ არა თავისუფალი სიტყვა მაშინ და რა სიტუაციაა ეხლა. რა  იყო გამომწვევი მიზეზები /4წ/
IIაქტივობა  ჯგუფური მუშაობ.მასწავლებელი ბავშვებს სთხოვს გადანაწილდნენ ჯგუფებში,  ურიგებს წინასწარ  გამზადებულ ფერად ფურცლებს და I ჯგუფს სთხოვს  ამოიწერონ გაზეთ „ივერიის“ ეპითეტები და იმსჯელონ მათ მნიშვნელობაზე. II ჯგუფმა ჩამოწეროს ყველა ის პირი, რომლებიც მუშაობდნენ გაზეთში და იმსჯელონ რა როლი ჰქონდა თითოეულს   /7წუთი/
III აქტივობა  პრეზენტაცია  /5წუთი/
IV აქტივობა  ჯგუფური მუშაობა. ორივე ჯგუფი ერთიანდება ერთ ჯგუფად,  აჯამებენ და ახარისხებ წინასწარ მოძიებულ მასალას პრეზენტაციისთვის და აფორმებენ ფორმატს   /13 წ/
Vაქტივობა  პრეზენტაცია ფორმატს აკრავენ თვალსაჩინო  ადგილას და წარმოადგენენ ნამუშევარს  /9წ/
VIაქტივობა  შეჯამება .მსჯელობენ თავისუფალი სიტყვის ამნიშვნელობაზე იმ სირთულეებზე,  რაც ივერიის არსებობასა ახლდა.  აკეთებენ სამარცხვინო დაფას,სადაც დაიტანენ იმათ გვარებსა და სახელებს, რომლებიც ეწინაღმდეგებოდნენ ეროვნული იდეის განხორციელებას.  /5წ/
VII აქტივობა დავალება . მოიფიქრონ,  როგორ განვახორციელოთ პროექტი „თანამედროვე ივერია“  /2წ/







შეფასება


განმავითარებელი კომენტარი. მასწავლებელი აფასებს ორივე ჯგუფს ,თითოეულ მოსწავლეებს პრეზენტაციული უნარებისა და ჩართულობის მიხედვით.


საგანმანათლებლო რესურსები


სასკოლო სახელმძღვანელო.დაფა ცარცი, ფერადი ფუჩლები,მარკერები, წებო სამუშაო რვეულები.




       
















ქართული ლიტერატურისა და ისტორიის ინტეგრირებული გაკვეთილი VIIკლასში თემა: აკაკი წერეთლის "თორნიკე ერისთავი"
















  სიმღერებად  ქცეული ლექსები


No comments:

Post a Comment